Millet olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıl dönümünü kutlamanın coşku ve gururunu yaşıyoruz.
 
     Öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
 
       Her köşesi işgal edilmiş vatanımızda tam bağımsız, çağdaş ve uygar bir devlet kurmak hiç de kolay olmamıştır. Kurtuluş savaşı ile her türlü yoksulluk ve imkânsızlık içerisinde bu toprakları canları pahasına savunan Türk Milleti esareti kabul etmeyerek büyük bir mücadele göstermiş, Cumhuriyetin ilanı ile de güçlü Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. 
 
      29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Anamur’da da törenlerle kutlandı. İlk tören 28 Ekim 2018 günü saat 13.00 de Atatürk Anıtına   çelenk sunulmasıyla başladı.
     
         29 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 9.00 da Kaymakamlık makamında tebrigat töreninin ardından Anamur Stadyumunda düzenlenen törende Kaymakam Mehmet KURDOĞLU, Anamur Belediye Başkanı, Anamur Cumhuriyet Başsavcısı, kurum amirleri, gazi ve şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Halkın ve öğrencilerin bayramı kutlandı.
 
     Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan kutlama programında, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sayın Kaymakamımız Mehmet KURDOĞLU yaptı. Öğrenciler tarafından okunan şiirler, halk oyunları gösterileri ile tören geçişinin yapılması sonucunda bayram programı sona erdi.
                                                                                                                                                                                                                                                         30.10.2018